Case study

Klienci

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Jeżeli chcieliby Państwo uzyskać więcej informacji o naszych rozwiązaniach, usługach, czy doświadczeniach - zapraszamy na bezpłatną konsultację.

Absolut

Case Study

Firma poszukiwała efektywnego systemu do prognozowania i budżetowania, przyjaznego dla użytkownika, jak również mogącego w prosty sposób zintegrować się z ich bieżącym systemem zarządzania.

Kategoria rozwiązania

Absolut jest wiodącym producentem wódki. Firma należy do Grupy Pernod Ricard, a jej siedziba i zakłady produkcyjne znajdują się w Szwecji. Absolut Vodka została założona w 1879 roku, a jej marka jest rozpoznawana w 126 krajach na całym świecie. ABSOLUT jest pionierem i liderem w produkcji wódek smakowych; oferując najszerszą gamę różnych kombinacjach smakowych.

Firma wymagała niezawodnego, wydajnego procesu budżetowania, który wraz ze wzrostem skali wyzwań stawał się coraz bardziej trudny do zarządzania.
Do realizacji tego zadania została wybrana firma Cogit ze względu na duże doświadczenie w branży i rekomendacje z firmy Wyborowa S.A.

Wyzwanie

Kluczowymi zagadnieniami biznesowymi jakie zostały postawione przed rozwiązaniem było zmierzenie się z następującymi wyzwaniami dotyczącymi planowania kosztów:

- Dwie szwedzkie lokalizacje pracujące na różnych harmonogramach planowania
- Różne procesy biznesowe dla każdej z lokalizacji (produkcja vs zarządzanie i marketing)
- Podejście do kosztów centralnych skrzyżowane z podejściem w oparciu o zarządzanie projektem
- Raportowanie korporacyjne oparte na innej platformie technologicznej
- Różne waluty wykorzystywane do planowania i raportowania
- Prognozowanie bez wykonania było podatne na błędy
- Wykorzystywanie różnych stacji roboczych (Windows, Mac)

Rozwiązanie

W wyniku analizy potrzeb podjęto decyzję o wdrożeniu rozwiązania Oracle Hyperion Planning, dostarczając następujące KPI identyfikowane przez Absolut:

- Elastyczna architektura, w oparciu o centralne repozytorium,
- Integracja z bieżącą hurtownią danych i systemem raportowania opartym o SQL Server i OBIEE.
- Dostarcza interfejs użytkownika (Windows i Mac), umożliwiając poszczególnym grupom realizację procesu przy innych wymaganiach np. różne kalendarze planowania; cele, waluty.
- Automatyczne prognozowanie oparte na wykonaniu i planach historycznych, co skraca cykle planowania.
- Walidacja danych wykazująca potencjalne błędy w czasie rzeczywistym.
- Wysoki poziom szczegółowości planowania na konta, centra kosztów, projekty, marki, klientów, walut i rynki dla wielu scenariuszach z możliwością tworzenia „szybkich” wersji.

Całe wdrożenie zostało zrealizowane w 8 tygodni.

Rezultaty

Wdrożone rozwiązanie dostarcza szeregu korzyści, które nie były możliwe do osiągnięcia we wcześniejszych systemach.

- Cały proces planowania jest prowadzony przez użytkowników biznesowych.
- Każda lokalizacja ma swoje własne procesy i administratora.
- Hyperion Planning automatycznie agreguje ostateczny budżet (dla każdego oddzielnego strumienia planowania), dane zasilają hurtownię danych korporacyjnych do dalszych potrzeb sprawozdawczości.
- Ze względu na zgodność z koncepcją projektową nie występują problemy z integralnością danych i danych referencyjnych (master data).
- obsługa informatyczna ogranicza się do działań utrzymaniowych.
- System umożliwia analitykom poświęcić więcej czasu na przeprowadzenie analizy wariancji i udzielania odpowiedzi na zapytania ad hoc przy użyciu potężnych możliwości planowania, prognozowania i raportowania Oracle Hyperion Planning.