Oracle Hyperion Financial Management System (HFM)

Systemy IT

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Jeżeli chcieliby Państwo uzyskać więcej informacji o naszych rozwiązaniach, usługach, czy doświadczeniach - zapraszamy na bezpłatną konsultację.

Oracle Hyperion Financial Management (HFM)

Oprogramowanie Hyperion Financial Management (HFM) firmy Oracle to aplikacja umożliwiająca realizację konsolidacji finansowej i sporządzania raportów. Została zbudowana z wykorzystaniem zaawansowanej technologii internetowej, jest przeznaczona do używania i utrzymywania przez pracowników merytorycznych. Umożliwia osobom odpowiedzialnym szybkie zamknięcie procedury konsolidacyjnej i raportowanie wyników finansowych. Daje także możliwość utrzymania niewielkim kosztem zgodności z międzynarodowymi normami oraz zapewnia wysoki poziom wiarygodności danych.

Dzięki wyspecjalizowanym funkcjom oprogramowanie Hyperion Financial Management (HFM) ułatwia firmom utrzymanie zgodności z przepisami oraz przestrzeganie rygorystycznych norm związanych ze sporządzaniem raportów.
W przeciwieństwie do rozwiązań uzależnionych od konkretnych systemów transakcyjnych, jak również aplikacji „wielofunkcyjnych”, które bez powodzenia usiłują obsłużyć wiele różnych procesów biznesowych, Hyperion Financial Management (HFM) zawiera funkcje umożliwiające dogłębną konsolidację i sporządzanie szczegółowych raportów. Ponadto — inaczej niż hurtownie danych czy inne rozwiązania do raportowania, które zwykle wymagają dostosowywania i asysty technicznej ze strony działu informatycznego — moduł ten może być używany i utrzymywany przez specjalistów merytorycznych.

Hyperion Financial Management zmniejsza ryzyko związane z kontrolą dzięki pełnemu zapisowi przebiegu zdarzeń, przepływom pracy, wewnętrznym przeglądom i certyfikatom, kontrolom oraz weryfikacjom zapewniającym wiarygodność danych. Wśród funkcji oprogramowania znajduje się moduł dopasowywania transakcji wewnątrzfirmowych (ang. Intercompany Transaction Matching), a także rozszerzone opcje obsługi tekstu i załączania dokumentów.

Hyperion Financial Management umożliwia szybką eliminację obrotów wewnętrznych oraz dokonywanie rozliczeń wielowalutowych i obliczeń udziałów mniejszościowych. Umożliwia realizację procesów zgodnie z US GAAP (powszechnie akceptowane zasady rachunkowości), wspiera standardy IFRS i lokalne wymagania zapewniające zgodność z przepisami i dokładność raportów.
Architektura oprogramowania Hyperion Financial Management jest oparta na sieci WWW, co pozwala w każdym miejscu szybko, łatwo i bezpiecznie wprowadzać, konsolidować oraz pobierać informacje finansowe z całego świata z użyciem standardowej przeglądarki. Dzięki przechowywaniu danych relacyjnych użytkownicy mają dostęp do danych o znaczeniu krytycznym w każdym miejscu i czasie.

Wbudowana funkcja tzw. elastycznych wymiarów (ang. Smart Dimensions) pozwala na identyfikowanie kluczowych źródeł rentowności i przepływu środków pieniężnych na wszystkich poziomach — w miejscu powstawania kosztów, na poziomie firmy, produktu, marki, klienta i partnera handlowego — oraz sporządzanie raportów na ich temat.

Hyperion Financial Management oferuje możliwość elastycznego zarządzania scenariuszami typu „co się stanie, jeśli”, dzięki czemu można dynamicznie konsolidować budżety, prognozy i plany finansowe, a także tworzyć raporty na podstawie sporządzonych analiz. W przypadku zmiany założeń i faktów można szybko i łatwo utworzyć nowe sprawozdania oraz widoki prezentowanych wyników.

Oprogramowanie Hyperion Financial Management (HFM) wykorzystuje narzędzia firmy Oracle do sporządzania raportów i analizy danych biznesowych, uzupełnione o narzędzia do tworzenia raportów związanych z produkcją, graficzne narzędzia do wykonywania zapytań online i interfejs do najpopularniejszych arkuszy kalkulacyjnych. Wszystkie te narzędzia są przeznaczone do użytku przez członków zespołu finansowego i dostępne dla kadry kierowniczej w systemie samoobsługowym. Do jego obsługi nie jest konieczna specjalistyczna wiedza w zakresie programowania czy zarządzania systemami informatycznymi. Użytkownik ma możliwość osadzania informacji w postaci umożliwiającej odczytanie ich przez narzędzia Microsoft Office (przez tzw. znaczniki Microsoft Smart Tags). Ponadto kierownicy finansowi mogą tworzyć dane wyjściowe oparte na języku XBRL i w ten sposób zoptymalizować proces tworzenia raportów wymaganych przepisami oraz usprawnić komunikację z głównymi osobami zainteresowanymi.

HFM i FCCS – krótkie porównanie

Raportowanie i konsolidacja finansowa z Oracle HFM – podcastOracle HFM - Raportowanie i konsolidacja finansowa

Oracle Hyperion Financial Management – eBookRaportowanie i konsolidacja finansowa - Oracle HFM

Materiały dodatkowe

Koniec wsparcia technicznego dla Oracle Hyperion EPM 11.1.x

Wraz z zapowiedzią zakończenia wsparcia technicznego dla Hyperion HPM 11.1.x i dostępnością nowej wersji Hyperion 11.2, wiele firm ma problem z podjęciem decyzji, co dalej zrobić ze starszymi wersjami pakietu Oracle Hyperion EPM. Niestety, nie ma zbyt wiele czasu na podjęcie decyzji o aktualizacji, przełączeniu do modelu subskrypcji czy zmianie dostawcy.

Czytaj więcej (2 min)

Cogit Partnerem Roku 2019 firmy Oracle

W dniu 23 października podczas Oracle Modern Business Summit, Cogit został wyróżniony tytułem Partnera roku 2019 firmy Oracle. Nagroda została przyznana ze szczególnym uwzględnieniem wkładu w rozwój kompetencji w obszarze EPM Cloud.

Czytaj więcej (1 min)

Konsolidacja finansowa – HFM czy FCCS

Konsolidacja finansowa z HFM czy FCCS, które rozwiązanie będzie lepsze dla Ciebie? Zarejestruj się na webinarium i poznaj możliwości i różnice. W trakcie webinarium pokażemy czym jest pakiet usług FCCS i w jaki sposób jest on wstanie wesprzeć proces konsolidacji finansowej i raportowania. Odnosząc się do HFM i porównując możliwości, pokażemy czy i kiedy warto rozważać wykorzystanie usługi chmurowej, a kiedy nie będzie miało to sensu.

Czytaj więcej (2 min)
planowanie i raportowanie sprzedaży oracle

Model planowania i raportowania sprzedaży

Serdecznie zapraszamy na webinarium, na którym zaprezentujemy gotowy do wykorzystania model planowania i raportowania sprzedaży bazujący na rozwiązaniu Oracle Planning and Budgeting Cloud Service (PBCS). Rozwiązanie można wdrożyć w każdej firmie, która prowadzi sprzedaż produktów lub usług, niezależnie od branży, rodzajów produktów czy kanałów sprzedaży.

Czytaj więcej (2 min)
Digital Transformation – HIT czy MIT?

Digital Transformation – HIT czy MIT?

Czym tak naprawdę jest transformacja cyfrowa? Kolejnym modnym hasłem? Czy trendem, który będzie zmieniał oraz zmienia nawet największe biznesy?

Czytaj więcej (3 min)
Oracle Gartner Forrester

Gartner i Forrester: Oracle jednym z liderów rynku EPM

Zarówno Gartner, jak i Forrester zgodnie plasują firmę Oracle w czołówce dostawców rozwiązań klasy Enterprise Performance Management. Oba instytuty w swoich raportach dotyczących rynku rozwiązań Enterprise Performance Management podkreślają szerokie portfolio produktów i usług Oracle EPM oraz zwracają uwagę na strategię ich rozwoju.

Czytaj więcej (2 min)