Raportowanie statutowe i zarządcze

Rozwiązania

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Jeżeli chcieliby Państwo uzyskać więcej informacji o naszych rozwiązaniach, usługach, czy doświadczeniach - zapraszamy na bezpłatną konsultację.

Raportowanie statutowe i zarządcze

Informacja to klucz do podejmowania trafnych decyzji w dzisiejszym świecie biznesu. Niezależnie od branży wiedzieć więcej znaczy sprawniej funkcjonować wewnętrznie czy uzyskiwać większą przewagę konkurencyjną.

Konsolidując dane organizacja w domyśle zamierza je wykorzystywać w celu sprostania wymogom prawnym (raportowanie giełdowe czy statutowe), ale także między innymi w celu optymalizacji działań własnych (raportowanie zarządcze – wewnętrzny controlling). Dane nieinterpretowalne dla użytkownika biznesowego (w formatach rozumianych wyłącznie przez specjalistów IT) pozostają bez znaczenia dla organizacji jako całości, stąd potrzeba ich raportowania. Tutaj z pomocą przychodzą narzędzia informatyczne. Pozwalają one użytkownikowi biznesowemu w intuicyjny sposób segregować dane, a następnie przedstawiać w estetycznej oraz zrozumiałej formie i strukturze, na przykład wykresu, grafu itd.

Podstawowe cechy narzędzia informatycznego służącego raportowaniu:

  • w pełni kompatybilne z wieloma źródłami danych,
  • skalowalność środowiska i aplikacji,
  • raporty generowane w wielu formatach,
  • raport wysoce formatowalny, zgodny z międzynarodymi standardami rachunkowości,
  • raportowanie na potrzeby wielu, odmiennych grup odbiorców,
  • możliwości automatyzacji w zakresie generowania raportów, a także dostarczania ich do właściwych odbiorców,
  • sprawdza się w każdym typie raportowania – finansowe, pozafinansowe; umożliwia także generowanie raportów zintegrowanych (do potwierdzenia z ekspertem)

Narzędziami, umożliwiającymi raportowanie (w zależności od wykorzystywanego systemu, z którego organizacja pobiera dane) są: Oracle Hyperion Financial Reporting, Oracle Smart View for Office,  Infor Application Studio lub Infor BI Office Plus.

Infor Application Studio

Zrzut ekranu Infor Application Studio

Dodatkowo rekomendujemy wykorzystanie narzędzi, bazujących na standardzie XBRL (nazywanych czasem interactive data). XBRL to język elektronicznej transmisji danych biznesowych, który rewolucjonizuje sposób raportowania na całym świecie. Oparte na XML rozwiązanie umożliwia nadanie jednoznacznego znacznika każdej pojedynczej informacji. Dzięki temu ”maszyny” są w stanie w zautomatyzowany sposób przetwarzać informacje – także między sobą. Posiadając plik XBRL użytkownik, także ten biznesowy jest w stanie wygenerować dokument w jednym z wielu formatów, między innymi: PDF, HTML, CSV czy XLS. XBRL, dzięki wykorzystaniu tagów, stwarza możliwość mapowania każdego pola raportu. Jest dzięki temu rozwiązaniem niezwykle elastycznym, pozwala dostosować się do standardu raportowania odbiorcy.

Raportowanie to jednak także domena systemów Business Intelligence – więcej dowiedzą się Państwo wybierając zakładkę Raportowanie, analiza i wizualizacja danych.

Materiały dodatkowe

konsolidacja finansowa - IBM Cognos Controller

Skonsolidowane sprawozdanie – szybciej i dokładniej dzięki IBM Cognos Controller

Zarejestruj się na webinarium i zobacz, jak system do konsolidacji IBM Cognos Controller może pomóc Twojej firmie zautomatyzować proces konsolidacji finansowej. Już 1 grudnia 2021 o godzinie 10:00.

Czytaj więcej (2 min)

Koniec wsparcia technicznego dla Oracle Hyperion EPM 11.1.x

Wraz z zapowiedzią zakończenia wsparcia technicznego dla Hyperion HPM 11.1.x i dostępnością nowej wersji Hyperion 11.2, wiele firm ma problem z podjęciem decyzji, co dalej zrobić ze starszymi wersjami pakietu Oracle Hyperion EPM. Niestety, nie ma zbyt wiele czasu na podjęcie decyzji o aktualizacji, przełączeniu do modelu subskrypcji czy zmianie dostawcy.

Czytaj więcej (2 min)

Łatwa droga do sprawozdania skonsolidowanego

Infor d/EPM to jedno z czołowych rozwiązań w zakresie konsolidacji finansowej i zarządczej (choć nie tylko!). Jest używany przez wiele firm w Polsce i na Świecie. Dlaczego dokonały takiego wyboru i co unikalnego dostarcza Infor d/EPM? Weź udział w webinarium, przejdź z nami przez proces konsolidacji i sprawdź jak prosta może być droga do sprawozdania skonsolidowanego.

Czytaj więcej (2 min)
Oracle Gartner Forrester

Gartner i Forrester: Oracle jednym z liderów rynku EPM

Zarówno Gartner, jak i Forrester zgodnie plasują firmę Oracle w czołówce dostawców rozwiązań klasy Enterprise Performance Management. Oba instytuty w swoich raportach dotyczących rynku rozwiązań Enterprise Performance Management podkreślają szerokie portfolio produktów i usług Oracle EPM oraz zwracają uwagę na strategię ich rozwoju.

Czytaj więcej (2 min)
Grupa Codec nagrodzona w konkursie UK Oracle User Group Partner of the Year

Codec nagrodzony w kategorii rozwiązań Hyperion oraz EPM

Miło nam poinformować, że już 5 raz z rzędu, a 9 w historii zostaliśmy jednym z laureatów konkursu na najlepszego partnera UK Oracle User Group. Dziękujemy wszystkim Klientom, którzy oddali głos na naszą firmę.

Czytaj więcej (1 min)

Każda konsolidacja jest inna

Nie ma dwóch jednakowych procesów konsolidacji. Przede wszystkim musimy mieć świadomość jak bardzo szerokie może być to zagadnienie. W zależności od wielkości, sytuacji i złożoności organizacji, może obejmować roczne sprawozdanie dla potrzeb księgowych, raporty dla regulatorów, rynku, właścicieli i giełdy, konsolidację poszczególnych okresów lub podgrup oraz konsolidację zarządczą i budżetową. Podstawowe różnice leżą w przyczynach, dla których musimy konsolidować dane finansowe: dla jakich odbiorców, do jakich dodatkowych celów chcemy wykorzystywać te informacje oraz na jakim etapie dojrzałości i doświadczenia jesteśmy.

Czytaj więcej (9 min)