Formatka budżetowa – najlepsze praktyki

Formatka budżetowa – najlepsze praktyki

Data dodania: 11 grudnia 2017
Podziel się informacją:

Jak sprawić, żeby użytkownik pokochał system do budżetowania, a controlling uwolnił swój potencjał.

Kiedy: 9 stycznia 2018 w godzinach 10:00-10:45

Formatka budżetowa - zapis video z webinaru

Choć z punktu widzenia controllera formatka, może być „zwykłym narzędziem” (pokażemy co zrobić, żeby było niezwykłe), to z punktu widzenia osoby wypełniającej budżet jest kluczowym elementem, przez który postrzega cały system budżetowy.

Formatka to platforma porozumiewania się pomiędzy użytkownikami a właścicielami procesu. Im bardziej jest wygodna, a jej wypełnienie zajmuje mniej czasu, jest prostsze, tym lepsze postrzeganie systemu budżetowania w firmie, większe zadowolenie użytkowników, a z drugiej strony także wymierne korzyści dla samego controllingu (szybsze składanie budżetu, więcej czasu na analizy, mniej błędów, …).

Podczas webinarium pokażemy (na przykładach) czym powinna się charakteryzować formatka budżetowa zgodna z najlepszymi praktykami wykorzystywanymi w systemach do planowania i budżetowania.

Dowiesz się m.in.:

  • Jak sprawić, żeby użytkownik pokochał system do budżetowania, a controlling uwolnił swój potencjał.
  • O elastyczności i dopasowaniu formatki do oczekiwań uczestników procesu. Budżetowanie w kilka minut („zwykły użytkownik”, dla którego budżetowanie to „zawracanie głowy”) vs. controlling, który będzie mógł prowadzić szczegółowe modyfikacje na dziesiątkach mpk’ów, kontrolować i modyfikować zbiorcze dane posiadając pełną kontrolę nad procesem.
  • Jak błyskawicznie robić modyfikacje i składać kolejne wersje budżetów – w kilka minut, kilkanaście czy kilka godzin (możliwość szybkiej projekcji budżetu vs zaawansowanej analizy z pobraniem źródeł pierwotnych, dopasowania rozkładów, cykli, …)
  • Wszystko w jednej formatce – referencyjne dane historyczne oraz plany i budżety.

Idealna formatka powinna mieć również część raportową, czyli nie tylko dane do wprowadzenia, ale miary finansowe i nie finansowe, wskaźniki, kpi, benchmarki, rankingi. Teraz nasza formatka będzie mogła nie tylko mierzyć, ale i oceniać.

Używasz aktualnie Excela i uważasz, że jest niezastąpiony?

My też tak uważamy. Natomiast od wielu lat używamy rozwiązań, które do przygotowania danych, zarządzania procesem, komunikacji z użytkownikami będą zdecydowanie wygodniejsze, prostsze, łatwiejsza i bezpieczniejsze. Dokonanie w nich zmian to kilka minut, a nie wielogodzinne czy wielodniowe przygotowywanie zabezpieczonych, zautomatyzowanych exceli.

Jeżeli twoja formatka to Excel z danymi do wypełnienia… to zobacz, jak to zrobić lepiej dla Ciebie i użytkownika.

Uwaga! Nadmierne używanie Excela może prowadzić do „Excelozy” – ograniczyć stosowanie Excala do obszarów, dla których jest dedykowany i niezastąpiony.

Patronat nad webinarium objął magazyn „Controlling i Zarządzanie”

Controlling i Zarządzanie

Webinarium poprowadzi Radosław Kozieja
Prezes zarządu Cogit. Ma ponad 20-letnie doświadczenie w wykorzystaniu systemów informatycznych do wspierania zarządzania największymi firmami. Od dziewiętnastu lat pracuje w Cogit (dawniej Codec), a od roku 1999 zarządza jej polskim oddziałem. Zajmował się zagadnieniami związanymi z praktycznym wspomaganiem podejmowania decyzji, controllingu, finansów oraz zarządzania m.in. przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji oraz systemów analitycznych. Z problematyką zastosowań Performance Management i Business Intelligence związany od początku kariery zawodowej. Uczestniczył i prowadził projekty konsultingowe oraz wdrożenia systemów Performance Management i Business Intelligence w Polsce i Irlandii. Absolwent Informatyki i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej.