Jak Oracle Hyperion Essbase wspiera biznes?

Jak Oracle Hyperion Essbase wspiera biznes?

Data dodania: 15 marca 2014
Podziel się informacją:

Czym jest Oracle Hyperion Essbase?

Najnowsza wersja Oracle Hyperion Essbase jest jednym z najpotężniejszych narzędzi Business Intelligence (BI) na rynku. Podczas gdy tradycyjnie postrzega się je wyłącznie jako narzędzie finansowe, wykorzystując Essbase można również tworzyć wysokiej jakości przekroje danych – zarówno w środowiskach z dużą, jak i małą liczbą danych.

Hyperion Essbase jest jednym z pierwszych narzędzi typu OLAP na rynku. W 2005 roku, magazyn „Information Age” określił Essbase mianem jednej z dziesięciu najbardziej znaczących technologii ostatniej dekady, umiejscawiając go tym samym obok procesora Pentium marki Intel oraz Linuxa.

Essbase i jego wykorzystanie w biznesie

Hyperion Essbase może stanowić zarówno serce usługi, jak i działać na peryferiach infrastruktury pakietu BI. Może zostać wykorzystany do precyzyjnego planowania finansowego, w którym użytkownicy zapisują i pobierają dane z jednego źródła. Może także zbierać duże ilości szczegółowych informacji z hurtowni danych, a następnie agregować je do wyższych poziomów, dostarczając analiz zbiorczych. W obu przypadkach potrzeba zagłębienia się w dane jest realizowana z imponującą szybkością.

Często narzędzia i oprogramowanie BI są zlokalizowane na szczycie hurtowni danych i, aby umożliwić użytkownikom pracę, wymagają kompleksowej konfiguracji. Essbase przechowuje dane we własnym zakresie. Gdy zatem hurtownia danych spowalnia lub nie funkcjonuje, Essbase, wykorzystując własne dane, zapewnia ciągłość usługi.

Co więcej, Essbase akceptuje dane zapisane w dowolnym formacie. Mogą one zostać załadowane do bazy z formatek Excelowych lub tradycyjnych plików CSV. Użytkownik ma także możliwość bezpośredniego połączenia się z bazą i eksportu danych do kostki Essbase lub ręcznej edycji danych w programie.

Obszar zastosowań Essbase jest niezwykle szeroki. Począwszy od planowania finansowego, realizowanego dla jednej z największych firm w Irlandii, przez analizę płac i raportowanie dla dużego banku, skończywszy na wysokopoziomowej analizie złożonej sieci tras linii lotniczych.

Essbase może również działać jako silnik napędzający istniejącą infrastrukturę BI. Jeśli OBIEE lub pakiet Micro-strategy działają zbyt wolno, rozwiązaniem może być umieszczenie kostki Essbase w sercu pakietu. W ten sposób serwis analityczny zostanie odciążony, a hurtownia danych będzie mogła sprawnie odpowiadać na szczegółowe zapytania.

Hyperion Essbase to narzędzie, które może współpracować z każdą formą danych. Zapewnia integrację z innymi narzędziami BI, umożliwia planowanie finansów z dużym wyprzedzeniem, pozwala też na wykonywanie analiz wszelkiego rodzaju danych – od sprzedaży do analityki stron internetowych. Ponadto Essbase może sprawnie działać niezależnie od hurtowni danych, a wszystko, dzięki wykorzystaniu Smartview, dostępne jest w znajonych i przyjaznych użytkownikom programach MS Excel, Powerpoint, Word i Outlook.