Microsoft SQL Server 2005 - koniec wsparcia technicznego

SQL Server 2005 – koniec wsparcia technicznego

Data dodania: 14 kwietnia 2016
Kategoria: Informacje Microsoft
Podziel się informacją:

Microsoft kończy wsparcie techniczne dla SQL Server 2005. Nie będą już udostępniane aktualizacje oprogramowania oraz nie będzie świadczone wsparcie w zakresie rozwiązywania problemów, …a w lipcu 2019 roku to samo będzie czekać Microsoft SQL Server 2008.

Rozwiązaniem może być upgrade do wersji Microsoft SQL Server 2014 lub przejście na rozwiązanie w chmurze. Aktualizacja oprogramowania SQL Server może jednak okazać się pracochłonna i nie zawsze prosta. Dotyczy to w szczególności aplikacji, które współpracowały ze starą wersją SQL Server.

Całość zagadnienia sprowadza się do migracji, a ilość pracy zależy od tego, czy z Microsoft SQL Server korzystają aplikacje o kodzie zamkniętym – w szczególności nieobsługiwanym przez nowsze wersje SQL Server – w tej sytuacji musimy też wziąć pod uwagę migrację tych aplikacji. Jeśli natomiast aplikacje obsługują nowsze wersje SQL Server lub ich kod można modyfikować to zadanie jest prostsze.

Jeżeli zdecydujemy się na migrację do wyboru mamy kilka opcji. Możemy przejść na nowszą wersję (np. Microsoft SQL Server 2014) zarówno korzystając z własnej infrastruktury, jak i usług w chmurze (Azure SQL VM). Można także zaimplementować rozwiązanie mieszane: podstawowy serwer w infrastrukturze firmowej, a drugorzędny w chmurze (Azure SQL VM). Kolejną przykładową opcją jest rezygnacja z infrastruktury i wykupienie usługi (Azure SQL Database).

W dużym uproszczeniu, cały proces najlepiej rozpocząć od inwentaryzacji i oceny „migrowalności”, zdefiniować najlepsze dla nas rozwiązanie (nowsza wersja SQL Server, rozwiązanie w chmurze czy podejście mieszane), w kolejnym kroku przeprowadzić instalację w połączeniu z ewentualnymi drobnymi zmianami, a następnie uruchomiamy nowe środowisko.

Jeżeli nie mamy wystarczających zasobów, warto posiłkować się firmami, które mają w tym zakresie doświadczenie… zapraszamy do kontaktu!