Wprowadzamy na rynek Inflection Point, nowy system Business Intelligence

Wprowadzamy na rynek Inflection Point, nowy system Business Intelligence

Data dodania: 11 lipca 2005
Podziel się informacją:

Wzbogaciliśmy naszą ofertę o nowy, autorski system Inflection Point, który wizualizuje wiedzę menedżerską. System przeznaczony jest dla analityków finansowych i kadr kierowniczych.

Codec Systems wzbogacił ofertę o nowy, autorski system Inflection Point. Jest to rozwiązanie klasy Business Intelligence, skierowane do dużych i średnich firm z rynku europejskiego. Inflection Point w czasie rzeczywistym wizualizuje wiedzę na temat bieżącej działalności przedsiębiorstw. System projektowano z myślą o zmianie wizerunku aplikacji BI i stworzeniu rozwiązania, które z chęcią będą wykorzystywać nowe grupy użytkowników kadry kierownicze i zarządcze. Całe rozwiązanie powstało przy wyłącznym udziale konsultantów i programistów z polskiego oddziału firmy Codec.

Jeszcze podczas testowania Inflection Point zamówienia na system złożyły firmy z Irlandii, Wielkiej Brytanii i Niemiec, m.in. DAFS, VHI Healthcare, Zurich Financial Services i DSGV Bank. W Polsce system jest już wdrażany w jednej z większych spółek giełdowych. Inflection Point miał zgodnie z zamysłem jego twórców zrewolucjonizować sposób wizualizacji wiedzy o działalności firmy, ważnej z punktu widzenia osób decyzyjnych. Zdaniem Codec Systems nowy system jest pierwszym na rynku międzynarodowym system BI, który do celów wizualizacji wiedzy wykorzystuje trójwymiarową grafikę. Nowe rozwiązanie przetwarza dane ze wszystkich wewnętrznych systemów wykorzystywanych przez firmę, dlatego jego możliwości prezentacji wskaźników ekonomicznych, wielkości, realizacji planów są praktycznie nieograniczone. Codec wzbogacił te możliwości właściwą oprawą graficzną, która ma zachęcić kadry menedżerskie do korzystania z aplikacji.

Radosław Kozieja, prezes polskiego oddziału Codec Systems uważa, że Inflection Point ma szansę przełamać stereotyp związany z użytkowaniem systemów BI. „Z zaawansowanych rozwiązań BI korzystają głównie działy analityczne dużych firm. Inflection Point projektowano z myślą o stanowiskach kierowniczych, na których. osoby nie mają czasu na pracę w tabelach i arkuszach kalkulacyjnych, dlatego obok analitycznego interfejsu tradycyjnych systemów BI zaproponowaliśmy różne modele prezentacji graficznej. Na przykład dyrektor określonego departamentu na jednym ekranie ma przedstawione w formie kolorowych zegarów najważniejsze dla niego wskaźniki. Inflection Point za pomocą kolorów i obrazów przedstawia, które obszary firmy funkcjonują poprawnie lub źle. W zależności od stanowisk tworzymy rodzaj indywidualnych pulpitów sterowniczych, które bezpośrednio wskazują obszary działalności wymagające uwagi lub korekty”. – tłumaczy Radosław Kozieja.

Grafika 3D została wykorzystana do nowatorskiego modelu prezentacji wyników zapytań do baz danych. Po skierowaniu określonego zapytania, system przedstawia mapę budynków – tzw. 3D City. Ich wymiary odzwierciedlają faktyczny poziom miar przyjętych w zapytaniu do bazy danych. „Trójwymiarowe miasto” może przedstawiać dowolny wynik raportu, np. marże, koszty sprzedaży i przychód dla wszystkich produktów. Wirtualny lot nad miastem przypomina grę komputerową, jednakże daje też istotną wiedzę na temat interesujących wielkości. „Naszym zdaniem poprzez tego rodzaju wykorzystanie grafiki 3D mamy szansę zainteresować systemem nowe kręgi użytkowników. Inflection Point w dużej mierze może odciążyć zespoły analityków, które zazwyczaj przygotowują liczne analizy na użytek kierownictwa. Jako atut należy wymienić fakt, że z systemu można korzystać zdalnie, przez przeglądarkę internetową. Jestem dumny, że to zespół polskich specjalistów stworzył w ciągu kilkunastu miesięcy rozwiązanie tej klasy” – podkreśla Radosław Kozieja.

Informacje techniczne

Inflection Point powstał w języku C# i wykorzystuje środowisko Microsoft Visual Studio 2003. System pobiera dane poprzez wielowymiarowe kostki stworzone w środowisku OLAP – ESSBASE lub Microsoft Analysis Services. Praca w systemie odbywa się poprzez przeglądarkę internetową.

Inflection Point poprzez połączenia OLE DB uzyskuje dostęp do wszelkich źródeł danych zgodnych z formatem ODBC, w tym SQL, Oracle, DB2, jak również plików Microsoft Excel, Access i Flat File. System korzysta z możliwości integracji danych (uzyskiwanie i przedstawianie) w formacie Data Marts dla OLAP.

Poziom analizy Inflection Point zapewnia dostęp do technologii OLAP, serwisów analitycznych Microsoft SQL, Hyperion Essbase i SAP BW. Dostarcza również narzędzia umożliwiające drążenie danych, tworzenie przekrojów, zmianę szczegółowości i przedstawienie oglądanych danych, dokonywanie obliczeń oraz tworzenie zapytań.

Na poziomie aplikacji Inflection Point oparty jest na XML Web Services. System zawiera zaawansowane narzędzia do zarządzania nim oraz funkcji zabezpieczających przed niepowołanym dostępem do danych, raportów i analiz. Kreator sprawozdań wykorzystuje najprostsze w użyciu funkcje drag-n-drop.